Bozdağ: İsveç ve Finlandiya iade talebimize karşılık vermedi

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Ankara’da 3 cemevine yönelik taarruzların ‘Basit bir hücum olayı’ olarak değerlendirilemeyeceğini belirterek “Hesaplı bir iş olduğu açık. Bütün tarafları ile araştırılıyor. Karanlık hiçbir nokta kalmayacak formda olay aydınlatılacaktır” dedi.

Türkiye Gazetesi’nin sorularını cevaplayan Bozdağ’ın, verdiği bildiriler şöyle:

“AKIL ALIR BİR ŞEY DEĞİL”

Ankara’da cemevlerine yönelik hücumların çok hesaplı bir iş olduğu gözüküyor. Zira İzmir’de oturuyor, kalkıyor Ankara’ya geliyor. Ankara’da 1-2 saat içerisinde siz olağan adresleri bilseniz dahi 45 dakika içerisinde bildiğiniz adrese gidemezsiniz. Bir de 3 yerde hareket yapacaksınız. Akıl alır bir şey değil. Hayatın olağan akışına karşıt. Belirli ki buna öncülük edenler var, ya da kendi geldi keşif yaptı. Ya da öbür diğer şeyler var. Onun için kendi adıma, Adalet Bakanı olarak bu olayı yalnızca kolay bir atak yahut ‘kafasına esmiş de yapmış’ üzere görmüyorum. Tabii yargı isimli süreci başlattı. Buna en şiddetli halde hukuk karşılığını verecektir.

FETÖ’DE GERİ ADIM YOK

(Bazı OHAL uygulamalarının mühletinin dolmasına ilişkin) Bu uğraşın daha faal yapılabilmesi için birtakım OHAL yetkilerinin bir mühlet daha kullanılmasına ait yasa çıkarıldı. Gözaltı müddetleri ve ihraçlarla ilgili olan yetkinin mühleti temmuz sonunda bitti ve uzatılmadı. Lakin uzatılmaması terör örgütleri ile uğraşta geri adım olarak muhakkak bedellendirilemez. Gayret devam ediyor. Aksaklığa yol açmaz. Bu yetkilerle ilgili düzenlemeler ilgili maddelerine taşındı. Örneğin ihraçlar olağan disiplin kararlarına nazaran işleyecek. Disiplin kurulları ihracı gerektiren bir durum varsa birebir tasarrufu yapabilecek.

(İsveç ve Finlandiya’dan iade talepleri) Toplam 33 teröristle ilgili daha evvel Türkiye’nin talepleri vardı. Biz bu taleplerin bir kısmını yeniledik, yeni olanları da kendilerine ilettik ancak şu ana kadar bize resmî kanaldan gelmiş rastgele bir karşılık yok. Fakat medyada ‘İsveç’te şöyle karar verildi, bu türlü kararlar çıktı’ diye haberler yer aldı fakat bize yansıyan bir şey şu ana kadar yok. Dolayısıyla biz İsveç ve Finlandiya hükûmetlerini bu süreçte takip edeceğiz. Kelamlarını fiyatlarsa ne âlâ. İsveç ve Finlandiya, Almanya, Fransa hepsi PKK’nın da FETÖ’nin de kuluçka yuvası. Bir yandan her türlü faaliyetlerini polisin nezaret ve kontrolü altında güvenlik bir halde yapmalarına müsaade veriyorlar. Başka yandan terörist devşirmelerine, eğitimlerine göz yumuyorlar. Öte yandan da pek çok silah dâhil birçok dayanaklar oralarda buluyorlar. NATO üyeliği için İsveç ve Finlandiya hükûmeti verdiği kelamları yerine getirirse Türkiye sürecin tamamlanması için kelamında durarak gereken adımı atacak lakin yerine getirmedikleri takdirde Türkiye bu mevzuda yeniden kelamını tutacak gereken adımı atmayacaktır.

ERDOĞAN’IN ADAYLIĞINA MANİ YOK

Cumhurbaşkanı’nın adaylığı konusunda hiçbir boşluk yok. Cumhurbaşkanı adaylığı anayasa ve yasaya nazaran haktır. Sayın Erdoğan, Cumhur İttifakı ismine ikinci kere cumhurbaşkanı adayı olacaktır ve seçildiğinde de ikinci kez Cumhurbaşkanı seçilmiş olacaktır. Eğer anayasa koyucu, cumhurbaşkanının evvelki periyotta parlamenter sisteme nazaran seçilmiş olması hâlini yeni periyot anayasanın verdiği haktan mahsup etmeyi planlamış olsaydı, o vakit süreksiz bir karar koyardı, ‘Mevcut Cumhurbaşkanı en fazla 1 sefer seçilebilir’ sıkıntısı. Anayasa koyucu bu türlü bir istisna kararı koymamıştır.

Hatırlarsanız Sayın Abdullah Gül, cumhurbaşkanı seçildikten sonra anayasada değişiklik 2007’de yapılmıştı, sonra biz 2 sefer seçilemez diye yasaya bir karar koyduk. O vakit CHP bunun aksini savunuyordu. AYM’ye taşıdı. AYM ‘Bu yeni bir hak getiriyor. Seçilme hakkı getiriyor. Siz yeni bir seçilme hakkını bununla alamazsınız’ dedi. Hasebiyle geçmişte yapılan seçilmişlikleri de bundan mahsup edemezsiniz. Seçimden telaşları çoğaldıkça umutlarını Tayyip Bey’in adaylığını engellemeye bağlıyorlar. Meydandan, sandıktan korkuyorlar. Muhalefetin 367 üzere yeni bir arayışın içine girmesinin sebebi külliyen seçime dönük endişe ve telaş duymaları.

AMERİKA FETÖ’YÜ BESLEYİP BÜYÜTÜYOR

Bekir Bozdağ ‘Başka ülkelerden iade edilen FETÖ’cüler oldu mu’ sorusuna şu karşılığı verdi:

FETÖ terör örgütüne ait iade taleplerimiz doğrultusunda şu ana kadar 3 kişi iade edildi. Romanya’dan iki kişi, Cezayir’den bir kişi iade edildi. ABD ise FETÖ’yü besliyor, büyütüyor, koruyor ve destekliyor. Yalnızca FETÖ’yü değil tıpkı vakitte PKK’yı da. Türkiye’ye düşmanlık yapan kim varsa hem Avrupa hem ABD onları aleni koruyor, destekliyor. Gayretimizi yaparken, gerçekliği görerek bir gayret yürütüyoruz. Biz bir yandan bu taşeronlarla bir yandan da onların yularını ellerinde tutan ağababalarıyla çaba ediyoruz.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*