Borusan’ın çelik işi ortağı Borusan Mannesmann, ortaklıktan çekildi

2022 yılını 6 milyar TL’nin üzerinde ciro ile kapatan Borusan Mannesmann, çeyrek asırlık birlikteliğini sona erdiriyor. Borusan Holding, Alman ortağının hisselerini 52 milyon euroya satın aldı. Yüzde 23’lük hisse devriyle birlikte borsa dışı hisselerinin tamamı Borusan Holding’e geçerken, Alman Salzgitter Mannesmann, ortaklıktan çıktı.

Dünya gazetesinden Kerim Ülker’in haberine göre 3 kıtadaki 9 fabrikasıyla 2 bin 800’den fazla çalışanı bulunan Borusan Mannesmann’da yeni yatırım süreci yaşanıyordu. Ocakta Romanya’daki tesisin temeli atılmış, nisan ayında da ABD’de 162 milyon dolarlık çelik tesisi alınmıştı. Ayrıca Romanya fabrikası yıl sonunda üretime başlayacak.

ÇELİK ÜRETİMİNE 1998 YILINDA ADIM ATTI

65 yıl önce Borusan Grubu’nun ilk sanayi yatırımı olan bu çelik üretimine Alman Salzgitter Mannesmann, 1998 yılında adım attı. Avrupa’nın en önemli çelik ve teknoloji kuruluşu Salzgitte Mannesmann GMBH ile yapılan ortaklık Türkiye’nin yanı sıra Avrupa ve ABD’de önemli yatırımlara sahne oldu. 2001 yılında ilk kez Avrupa’ya adım atan, çelik üretiminde ilk yurtdışı yatırımlardan biri olan Vobarno’yu satın alan ortaklar, buradaki tesisi Borusan Mannesmann Vobarno Tubi S.p.A. şirketiyle yönetti.

“EN İYİ BORU ÜRETİCİSİ” ÖDÜLÜ

2014 yılında ABD’deki ilk çelik yatırımını yapan Türk şirketi unvanını alan Borusan Mannesmann, 9 yıl önce yaklaşık 150 milyon dolarlık yatırım kararı aldı. ABD’deki Houston Eyaleti’nde Baytown fabrika yatırımını da Borusan Mannesmann Pipe US Inc. şirketiyle yöneten şirket, bu yatırımla 2016, 2017 ve 2020 yıllarında ABD’nin en prestijli yayınlarından American Metal Market tarafından “En İyi Boru Üreticisi” ödülüne layık görüldü. Ortakların büyüme planı bununla da sınırlı kalmadı ve ABD’nin en yüksek kalite ve kapasitede üretim yapan şirketlerinden Berg Pipe’ı 162 milyon dolara bu yılın nisan ayında satın alarak devam etti.

Borusan Mannesmann, Rumen yetkilileriyle yaptığı görüşme sonunda yatırım kararı almış ve 15 milyon euroluk bütçeyle otomotiv sektörüne hizmet verecek tesisi için temel atma çalışmasına başlamıştı. Bu tesisin mart ayında başlan fabrika inşa süreci önümüzdeki aylarda tamamlanacak ve yıl sonunda üretime hazır hale gelecek. Türkiye dahil 3 farklı kıtada 9 üretim tesisi olan, bu tesislerde 2 bin 800’den fazla kişiye istihdam sağlayan Borusan Mannesmann, bilindiği üzere Türkiye’nin 500 Sanayi Kuruluşu sıralamasında ilk 50’nin değişmez şirketi olarak biliniyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

xxx