Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko’dan 10 milyon dolarlık suikast iddiası

Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko, kendisine karşı bir suikast girişimi planlandığını ve organizatörlerin bu iş için 10 milyon dolar tahsis ettiğini iddia etti. Lukaşenko, suikast operasyonuna ‘Enver Sedat’ adının verildiğini söyledi.

Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko’dan 10 milyon dolarlık suikast iddiası

Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, yerel medyaya yaptığı açıklamada, kendisine yönelik birkaç suikast senaryosunun geliştirildiğini öne sürdü.

Bu amaçla 10 milyon dolar ayrıldığını iddia eden Lukaşenko, “1 milyon dolar da keskin nişancı için tahsis edildi. Biz bunları çoktan fark ettik. Moskova’daki operasyonun rastgele mi yapıldığını düşünüyorsunuz? Onları takip ettik. Minsk’e gelip bu operasyonu hayata geçirmek istiyorlardı” dedi.

Sputnik’in aktardığına göre suikastçıların başlarda 9 Mayıs Zafer Geçidi sırasında saldırmak istediğini dile getiren Belarus lider, “Ardından konvoyuma saldırı değerlendiriyorlardı, bunun için bomba atarlar alınıp Belarus’a getirildi. Üçüncü senaryoya göre, silahlı insanlar şehir dışındaki rezidansıma saldıracaklardı” dedi.

‘GRUBUN İÇİNE İSTİHBARATÇI YERLEŞTİRDİK’

Komplocu grubun içine bir istihbarat çalışanını yerleştirmeyi başardıklarını dile getiren Lukaşenko, suikast operasyonuna ‘Enver Sedat’ adı verildiğini söyledi.

Komplocuların, ordu yardımıyla başkent Minsk’i dış dünyaya kapatmayı planladığını belirten Belarus lideri, “Eğer ordu ve güvenlik güçlerini birbirine düşürmekte başarılı olsalardı, hiçbir ülkenin yaşamadığı en korkunç ve en sıcak iç savaş başlardı” diye kaydetti.

Darbe organizatörlerinin Minsk’in elektriğini de kesmek istediğini anlatan Lukaşenko, “Aslında ülkeye siber saldırı planlanıyordu. Bu tür operasyon ise ancak devlet düzeyinde hayata geçirilebilir, birkaç hackerle bu işi başarmaz. Yakın zamanda bununla ilgili tüm ayrıntılar açıklanacak” ifadelerini kullandı.

‘BİZİ KOLAY YENEMEYECEKLERİNİ ANLADILAR’

Suikast ve darbe hazırlayan kişilerin ülkeyi ‘çoktan sattığını’ ifade eden Belarus Devlet Başkanı, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Onlar 24 saatliğine iktidara gelip, ‘İktidardayız’ demek istiyorlardı. Ne için? NATO’dan ordusunu Belarus topraklarına yürütmesini istemek ve bu ordu birliklerini Rusya sınırına düzmek için. Ülkemiz Rusya’ya saldırı için köprü başı olacaktı. Bu ilk adımdı. Ne kadar inkar etseler de bugün bunun böyle olduğunu görüyoruz. İyi cevap aldılar. Biz kolay kolay yenemeyeceklerini anladılar.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir