AYM’ye rağmen yeniden gündemde

AYM’ye rağmen yeniden gündemde

BirGün ANKARA

15 Temmuz Darbe Girişimi’nden hemen sonra iktidarın, kamuda “uygun bulmadığı” kişilerin çalışmasını engellemek için hayata geçirdiği ancak Anayasa Mahkemesi’nce (AYM) iptal edilen güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması uygulamasına ilişkin yasa teklifi, bugün TBMM Genel Kurulu’nun gündemine gelecek.

TBMM İçişleri Komisyonu’nda dokuz ay önce onaylanan ancak koronavirüs salgını gerekçesiyle gündeme alınmayan güvenlik soruşturması uygulaması, son dakika değişikliği olmaması durumunda Genel Kurul’da görüşülmeye başlanacak. Bugün teklifin geneli üzerindeki görüşmelerin başlaması beklenirken AKP Grup Başkanı Naci Bostancı da milletvekillerine bir yazı gönderdi. Bostancı, CHP’li Haydar Akar’ın TBMM Meclis Başkanvekili olarak yöneteceği görüşmelere AKP’li milletvekillerinin aktif katılım sağlamasını istedi.

AKP ve MHP’nin verdiği ortak karar sonucu dokuz ay sonra yeniden gündeme gelen teklifle, kamuya ilk girişte güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasının “ilkeleri” belirleniyor. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasının yapılmasına ve elde edilecek verilerin kullanılmasına ilişkin temel kurallar, araştırmanın kimler hakkında yapılacağı, araştırma konusu edilecek bilgi ve belgelerin neler olduğu, bu bilgilerin ne şekilde kullanılacağı belirleniyor.

Teklifin bu haliyle yasalaşması durumunda, kamu kurum ve kuruluşu niteliğinde olmayan ancak ileri teknoloji gerektiren AR-GE faaliyetleri, bilişim teknolojileri ve savunma sanayi gibi sektörlerde çalışacak kişiler, söz konusu soruşturma ve araştırmadan geçecek. Güvenlik soruşturması MİT, Emniyet Genel Müdürlüğü ve mahalli mülki amirler tarafından yapılacak. Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasını yürüten kişiler, ancak kendilerine iletilen taleple sınırlı olarak bilgi ve belgeye erişmeye yetkili olacak. “Üst kademe kamu yöneticiler” ve kapsamı belirsiz olduğu için eleştirilen, “Milli güvenlik açısından stratejik öneme sahip proje, birim, tesis hizmetlerinde çalışacak kişiler” de güvenlik soruşturmasına tabi tutulacak.
n BirGün/Ankara

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir