Avrupa erteledi, Türkiye yaptı: Turnuva geliri halk sağlığından önemli mi?

Covid-19 nedeniyle Avrupa ülkelerinde ertelenen Kicboks Şampiyonası, binlerce kişinin katılımıyla Antalya’da bir otelde gerçekleştirildi. Yasak olmasına karşın kentte, “Milli takım seçmeleri” adı altında Türkiye şampiyonaları düzenlendiği de öğrenilirken CHP’li Murat Emir, “Turnuva geliri halk sağlığından önemli mi?” diye sordu.

Avrupa erteledi, Türkiye yaptı: Turnuva geliri halk sağlığından önemli mi?

Mustafa M. BİLDİRCİN

Covid-19 tehdidi nedeniyle Avrupa’nın birçok ülkesinde ertelenen Kickboks Şampiyonası, 15 ülkeden 388 kulüp, bin 500 sporcu ve 300’ün üzerinde antrenörün katılımıyla Antalya’da bir otelde gerçekleştirildi. Turnuvanın ardından federasyon yöneticileri ve yüzlerce sporcu Covid-19’a yakalandı.

Avusturya, Hollanda, Slovakya ve İtalya’da yapılması planlanan Kickboks şampiyonaları, Covid-19 salgını gerekçe gösterilerek belirsiz bir tarihe ertelendi. Buna karşın Antalya’da, 8-11 Nisan 2021 tarihleri arasında, “6. Uluslararası Türkiye Kickboks Avrupa Kupası” düzenlendi. Etkinliğe katılan Dünya Kickboks Organizasyonları Birliği Başkanı Roy Baker, pandemi nedeniyle Avrupa ülkelerinde iptal edilen etkinliklere atıfta bulunarak, “6. Uluslararası Türkiye Kickboks Avrupa Kupası, pandemi nedeniyle uzun süredir yapılan ilk WAKO etkinliğidir” ifadesini kullandı.

OTELDE FITNESS ŞAMPİYONASI

Olimpik branş ve milli takım seçmeleri haricindeki tüm müsabakalar Gençlik ve Spor Bakanlığı genelgesi doğrultusunda ileri bir tarihe ertelenirken Antalya’daki bazı otellerde, “Milli takım seçmeleri” adı altında Türkiye şampiyonaları düzenlendiği de öğrenildi. Kentte, 31 Mart 2021-4Nisan 2021 tarihleri arasında, “Türkiye Vücut Geliştirme ve Fitness Şampiyonası” ile “Avrupa Şampiyonası Milli Takım Seçmeleri” yapıldığı bildirildi. Yüzlerce sporcuyu aynı otelde bir araya getiren organizasyon ve Antalya’da düzenlenen kupa, TBMM gündemine de taşındı.

HALK SAĞLIĞINDAN ÖNEMLİ Mİ?

Avrupa ülkelerinin ertelediği turnuvanın Türkiye’de bu düzenlenmesine tepki gösteren CHP Milletvekili Murat Emir, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na, “Bu şampiyonalardan elde edilen gelir, sporcuların ve halkın sağlığından önemli midir?” diye sordu. Turnuvaların birçoğunun aynı otelde düzenlendiğine de dikkat çeken Emir, “Federasyon yöneticileri ile otel sahipleri arasında akrabalık ilişkisi ya da ticari bir bağ bulunmakta mıdır?” sorusunun da yanıtlanmasını istedi.

BAŞKAN YAŞAMINI YİTİRDİ

CHP’li Emir, Türkiye Karate Federasyonu Başkanı Esat Delihasan’ın 29 Mart’ta Yalova’da düzenlenen Türkiye Karate Şampiyonası’nın ardından Covid-19’a yakalandığını ve yaşamını yitirdiğini de anımsatarak şunları söyledi:

“Yalova’da düzenlenen turnuvaya da binlerce sporcu katıldı. Karate her ne kadar olimpik branşlar arasında yer alsa da halk ve sporcu sağlığı adına bu turnuvanın düzenlenmemesi gerekiyordu. Federasyon Başkanı, kupa töreninde yaptığı konuşmada organizasyonun iptali için defalarca başvuru yapıldığını belirterek, ‘Çok şükür hiçbir problem yaşamadan şampiyonayı tamamladık. Organizasyonu gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz’ ifadesini kullanmıştı. Karate, her ne kadar olimpik branşlar içerisinde yer alsa da federasyon başkanının Covid-19’dan yaşamını yitirmesi, turnuvaya ilişkin kaygıları haklı çıkardı.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir