AKP’lilere selam atamaya yetiyor

AKP’li Bostancı’nın oğlu Afşin Burak Bostancı’nın bürokrasideki yükselişi, Erdoğan’ın atamalardaki tercihini bir kez daha gösterdi. Yılın başından bu yana yapılan atamaların çoğu AKP’ye yakın isimlerden oluştu.

AKP’lilere selam atamaya yetiyor

Nurcan Gökdemir

AKP iktidarının kendi çevresine rant sağlama ve kayırma politikası ölçü tanımadan sürüyor. Kamunun ülke yönetimi açısından önemli makamları liyakatin yerini “siyasi patronaj ve nepotizmin alması” sonucu AKP’liler tarafından dolduruluyor. Son olarak AKP TBMM Grup Başkanı Naci Bostancı’nın oğlunu genel müdürlük koltuğuna oturtan AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, çok sayıda eski AKP milletvekili, seçim kaybeden AKP adayı, Cumhurbaşkanlığı bürokratı ile AKP’lilerin yakınlarını ve iktidarın arka bahçesi olan sivil toplum kuruluşlarının yöneticilerini önemli görevlere atamayı ara vermeden sürdürüyor.

Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü’ne Melih Bulu’nun atanmasının yanı sıra sadece bu yıl kamuoyu, eski AKP milletvekillerinin meslekten gelmemelerine karşın büyükelçi, Cumhurbaşkanlığı bürokratlarının önemli kamu kurumlarında genel müdür ve yönetim kurulu üyesi olarak atanmalarına tanıklık etti. Son yerel seçimlerde AKP’den CHP’ye geçen İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı bürokratları yönetim kurullarına, AKP’lilerin uzak ve yakın akrabaları üst düzey görevlere atandı. BirGün’ün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2021 yılının başından bu yana Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren atama kararlarında tespit ettiği dikkat çeken isimlerden bazıları şöyle:

1- Eski milletvekilleri

♦ Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçisi Murat Mercan

♦ Azerbaycan Büyükelçisi Cahit Bağcı

♦ Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu

♦ Cumhurbaşkanlığı Eğitim Politikaları Kurulu Üyesi Ömer Özyılmaz

♦ Maliye Bakanlığı Bakan Yardımcısı Cengiz Yavilioğlu.

2- Seçilemeyen adaylar

♦ Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Melih Bulu (AKP Milletvekili aday adayı ve ilçe teşkilatı kurucusu),

♦ İzmir Demokrasi Üniversitesi Rektörü Bedriye Tunçsiper (AKP Milletvekili aday adayı)

♦ Çankırı Karatekin Üniversitesi Rektörü Harun Çiftçi (AKP Milletvekili aday adayı)

♦ Konya Ovası Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Mahmut Sami Şahin (Konya Büyükşehir Belediyesi eski Başkan Vekili ve Karaman Belediye Başkan Adayı)

3- Cumhurbaşkanlığı ve başbakanlık bürokratları

♦ DHMİ Genel Müdür Yardımcısı Enes Çakmak (Cumhurbaşkanlığı Halkla İlişkiler Başkanlığı CİMER Uzmanı, Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanlığı Özel Kalem Müdürü),

♦ Belgrad Büyükelçisi Hami Özsoy (Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, Erdoğan’ın Başbakanlığı ve Cumhurbaşkanlığı döneminde Dışişleri Başdanışmanı),

♦ Tanzanya Birleşik Cumhuriyeti Büyükelçisi Mehmet Güllüoğlu (Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Üyesi, eski Kızılay Genel Müdürü, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanı)

♦ TİKA Başkanı Serkan Kayalar (2014-2018 Başbakanlık Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri)

4- Akrabalar

♦ BOTAŞ Yönetim Kurulu Üyesi Muhammed Talha Pamukçu (Eski Saadet Partisi Milletvekili ve Genel Sekreteri Suat Pamukçu’nun oğlu)

♦ Et ve Süt Kurumu Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Hüseyin Aydemir (Bakan Bekir Pakdemirli’nin ağabeyinin kayınbiraderi)

♦ ÇAYKUR Genel Müdürü Yusuf Ziya Alim (AKP Rize İl Başkanı İshak Alim’in kardeşi)

♦ Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Nükleer Enerji ve Uluslararası Projeler Genel Müdürü Afşin Burak Bostancı (AKP Grup Başkanı Naci Bostancı’nın oğlu)

5- İBB bürokratları

♦ TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Hasan Pezük (Eski İstanbul Büyükşehir Belediyesi bürokratı, eski İZBAN Yönetim Kurulu üyesi, son yerel seçimlerden sonra TCDD Genel Müdürlük müşaviri)

♦ TCDD 1. Bölge Müdürü Necmettin Acar (Eski İBB bürokratı)

ENSAR YÖNETİCİSİNDEN TEZ DANIŞMANINA

♦ Varlık Fonu Yönetim Kurulu Başkanvekili Erişah Arican (Eski Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile Merkez Bankası Başkanı Prof. Dr. Şahap Kavcıoğlu’nun tez danışmanı)

♦ OECD Daimi Temsilcisi Kerem Alkin (Sabah ve Daily Sabah yazarı, ekonomist)

♦ MKE Genel Müdür Yardımcısı Durmuş Ali Keskinkılıç (AKP Zonguldak Milletvekili Polat Türkmen’in eski danışmanı)

♦ İbn Haldun Üniversitesi Rektörü Atilla Arkan (SETA Eğitim ve Sosyal Politikalar Direktörü)

♦ İstanbul Vakıflar 1. Bölge Müdürü Hayrullah Çelebi (Eski Ensar Vakfı Beşiktaş Şube Başkanı)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir