AKP’li belediye işçileri haklarını istiyor

AKP’li belediye işçileri haklarını istiyor

EMEK SERVİSİ

AKP’li İstanbul Bayrampaşa Belediyesi’nde işçiler kendilerine dayatılan sefalet ücretine karşı belediye binası önünde basın açıklaması yaparak “Bizler dilenmiyor, direniyoruz ve hakkımız olanı istiyoruz” dedi.

Bayrampaşa Belediyesi, Hizmet-İş ile 2018 yılında imzalanan süresiz toplu iş sözleşmesindeki asgari ücret üzerine yüzde 35 zam koşulunu sağlamadı. Belediye yönetimi, işçilere, süresiz toplu sözleşmeye karşı zam teklifinin geri çekildiği yeni bir sözleşme dayattı. İşçiler yeni sözleşmeyi imzalamayarak eyleme başladı. Bu sırada 9 işçi kod 29 ile işten atıldı. İşçiler de “Kod 29 ile atılan işçiler geri alınsın, 2018 toplu sözleşmesinin koşulları sağlansın, baskı ve mobing son bulsun” talepleriyle direnişe başladı. Dün belediye binası önünde bir araya gelen işçilerin yaptığı basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Derhal bu hatanızdan dönün. Bizlere bu zulmü yapmaya, bizi açlığa, sefalete, ölüme mahkum etmeye hakkınız yok.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir