ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan ‘Biden 24 Nisan için ne diyecek?’ sorusuna yanıt

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, ABD Başkanı Joe Biden’ın 24 Nisan’da 1915 olayları için “soykırım” ifadesini kullanıp kullanmayacağıyla ilgili bir soruya yanıt verdi. Price, ilgili açıklamanın Beyaz Saray’dan yapılacağını belirtirken, “Türkiye ile ortak çıkarlarımız olduğu gibi anlaşmazlıklarımızın olduğu yerlerde de diyaloğa gidiyoruz” ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan 'Biden 24 Nisan için ne diyecek?' sorusuna yanıt

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, ABD Başkanı Joe Biden’ın 24 Nisan’da 1915 olayları için “soykırım” ifadesini kullanıp kullanmayacağıyla ilgili bir soruya yanıt verirken, ilgili açıklamanın Beyaz Saray’dan yapılacağını ve kendisinin şu an söyleyecek bir şeyinin olmadığını belirtti.

Ülkenin önde gelen gazetelerinden Wall Street Journal’a (WSJ) konuşan ABD’li yetkililer, Biden’ın 24 Nisan’ın yıl dönümünde 1915 olaylarını resmen ‘soykırım’ olarak tanımaya hazırlandığını dile getirmişti.

Price, ABD Başkanı Joe Biden’ın 24 Nisan’da 1915 olayları için “soykırım” ifadesini kullanıp kullanmayacağıyla ilgili bir soruya yanıt verirken, kendisinin şu an söyleyecek bir şeyinin olmadığını belirtti.

Price, böyle bir durumun Türkiye-Amerikan ilişkilerini olumsuz etkilemesi hakkında ise “Türkiye, bizim için uzun süredir değerli bir müttefik, bir NATO müttefiki. Türkiye ile ortak çıkarlarımız olduğu gibi anlaşmazlıklarımızın olduğu yerlerde de diyaloğa gidiyoruz” diye konuştu.

SÜRECİ YAKINDAN İZLİYORUZ

Price, günlük basın brifinginde, Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilen ilişkileri ve son durumu değerlendirdi.

Price, Rus tarafının sınırdaki askerlerini geri çekmesine ilişkin haberleri ve sahadaki gelişmeleri yakından takip ettiklerini, Ukraynalı mevkidaşları ile sürekli irtibat halinde olduklarını belirtti.

Sözcü, “Biz Rus yetkililerle kurduğumuz tüm temaslarda kendilerinin bölgede tansiyonu artıracak adımlardan sakınması ve Ukrayna etrafındaki agresif eylemlerine derhal son vermeleri çağrısında bulunmuştuk, buna işgal altındaki Kırım ve Ukrayna’nın doğusundaki askeri yığınaklar da dahil. Bu sureci yakından izliyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir